Praca opiekunki: nagłe sytuacje – co robić?

Praca opiekunki nierzadko wiąże się z uporaniem z sytuacjami trudnymi. Sytuacje nagłe często wymagają od opiekunki szybkiej reakcji. Czy wiesz, jak pomóc podopiecznemu w takiej sytuacji?

Sytuacje nagłe – podstawą jest wiedza!

Warto podkreślić, że pracując jako opiekunka bądź opiekun osoby starszej musisz liczyć się z faktem, że u podopiecznego może wystąpić nagła zmiana stanu zdrowia. Aby sobie z nią poradzić, należy wiedzieć, co robić. Wyjeżdżając na dane zlecenie warto przygotować się do takich zdarzeń i opanować odpowiednią wiedzę, a także sposób postępowania w takim przypadkach. Opiekunka, która będzie miała określoną wiedzę będzie w stanie świadomie i z opanowaniem zareagować w sytuacji nagłej. Dzięki temu skutecznie pomoże seniorowi, zamiast mu zaszkodzić. Tylko mając odpowiednią wiedzę, unikniesz niewłaściwego zachowania bądź zaniechania.

Czasami możesz się przygotować

Nie zawsze sytuacje nagłe są niespodziewane. Opiekunki, które zajmują się seniorami chorującymi na konkretne przypadłości są informowane również o zdarzeniach, które mogą wyniknąć z ich stanu chorobowego. Wśród podopiecznych może wystąpić np. hipo- bądź hiperglikemia u cukrzyków, skok ciśnienia u chorych na nadciśnienie tętnicze, czy chociażby duszności u astmatyków. Te i wiele innych przypadków są zdarzeniami, które opiekunka powinna wcześniej omówić z lekarzem i rodziną. Powinni dokładnie ustalić schemat działania w przypadku wystąpienia takiej sytuacji. Jeśli nie jesteś w stanie zapamiętać bądź obawiasz się silnych emocji podczas wystąpienia takiej sytuacji, najlepiej zapisać sobie poszczególne kroki na kartce i postępować ściśle według nich.

Nagłe sytuacje bez znanej przyczyny

W sytuacjach kryzysowych, które nie są związane ze stanem chorobowym seniora przede wszystkim należy wezwać pogotowie ratunkowe. Do najczęstszych takich przypadków należą: silny i nagły ból, krwotok, drgawki, osłabienie czucia, zaburzenia mowy, pogorszenie słuchu czy widzenia. Po zgłoszeniu należy monitorować stan chorego i w zależności od niego być gotowym do udzielenia pierwszej pomocy.

Nie zapomnij języka w buzi

Nagła sytuacja + stres moze spowodować, że dzwoniąc po pogotowie spanikujesz i zapomnisz wielu słówek po niemiecku, szczególnie wtedy kiedy nie znasz jezyka bardzo dobrze.
Warto nauczyć się formułki wzywania pogotowia na pamięć, albo przy telefonie przygotować sobie karteczkę ze ściągą.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ