Czy pracując w Niemczech Polka ma szansę na niemiecką emeryturę ?

Opiekunki osób starszych bardzo często pracują poza granicami Polski. Jest to ich stała praca i tym sposobem spędzają w danym kraju bardzo wiele czasu. Czy wyjeżdżając do pracy jako opiekunka do Niemiec masz prawo ubiegać się o niemiecką emeryturę? Sprawdź!

Opiekunka w Niemczech z polskiej agencji

Osoby pracujące w Niemczech często zastanawiają się, jak będzie rozliczony okres ich pracy w tym kraju. Czy mogą liczyć na emeryturę z tego kraju. Należy pamiętać, że opiekunki wyjeżdżające do pracy w Niemczech zatrudniane są w Polsce. Pomimo tego, że pracują na terenie Niemiec (dotyczy to wszystkich krajów UE), to podatki, a także wszystkie składki opłacane są wtedy w Polsce. Robi to ich pracodawca, czyli najczęściej agencja. Nie mogą mieć prawa do niemieckiej emerytury osoby, które rozliczają swoje PIT-y w Polsce. Należy również pamiętać, że w Unii Europejskiej jest zasada dotycząca jednej emerytury. Tzn., że pracując w wielu państwach członkowskich okresy pracy są zliczane i wliczają się do obliczania wysokości świadczenia w państwie, w którym ma się adres meldunkowy.

Czy masz szansę na niemiecką emeryturę ?

Niemiecka emerytura należy się tym osobom, które zamieszkiwały i pracowały w Niemczech więcej niż 5 lat (w innych państwach członkowskich może to być inny okres) i odprowadzały składki emerytalne. Wiek emerytalny obecnie to 65 lat. Należy pamiętać, że aby polski ZUS uwzględnił lata przepracowane w Niemczech, nie mogą się one pokrywać z latami przeprowadzonymi w Polsce. Jeśli jednak część życia pracowało się w Polsce, a część w Niemczech, to zarówno urzędy w Polsce jak i w Niemczech obliczą wysokość świadczeń i będzie wypłacana podwójna emerytura.

Jednak należy pamiętać, że opiekunki wyjeżdżające do pracy w Niemczech z polskich agencji mają opłacane wszystkie składki w Polsce, dlatego też nie mogą ubiegać się o niemiecką emeryturę.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobory cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ