Czy pracując w Niemczech Polka ma szansę na niemiecką emeryturę ?

Opiekunki osób starszych bardzo często pracują poza granicami Polski. Jest to ich stała praca i tym sposobem spędzają w danym kraju bardzo wiele czasu. Czy wyjeżdżając do pracy jako opiekunka do Niemiec masz prawo ubiegać się o niemiecką emeryturę? Sprawdź!

Opiekunka w Niemczech z polskiej agencji

Osoby pracujące w Niemczech często zastanawiają się, jak będzie rozliczony okres ich pracy w tym kraju. Czy mogą liczyć na emeryturę z tego kraju. Należy pamiętać, że opiekunki wyjeżdżające do pracy w Niemczech zatrudniane są w Polsce. Pomimo tego, że pracują na terenie Niemiec (dotyczy to wszystkich krajów UE), to podatki, a także wszystkie składki opłacane są wtedy w Polsce. Robi to ich pracodawca, czyli najczęściej agencja. Nie mogą mieć prawa do niemieckiej emerytury osoby, które rozliczają swoje PIT-y w Polsce. Należy również pamiętać, że w Unii Europejskiej jest zasada dotycząca jednej emerytury. Tzn., że pracując w wielu państwach członkowskich okresy pracy są zliczane i wliczają się do obliczania wysokości świadczenia w państwie, w którym ma się adres meldunkowy.

Czy masz szansę na niemiecką emeryturę ?

Niemiecka emerytura należy się tym osobom, które zamieszkiwały i pracowały w Niemczech więcej niż 5 lat (w innych państwach członkowskich może to być inny okres) i odprowadzały składki emerytalne. Wiek emerytalny obecnie to 65 lat. Należy pamiętać, że aby polski ZUS uwzględnił lata przepracowane w Niemczech, nie mogą się one pokrywać z latami przeprowadzonymi w Polsce. Jeśli jednak część życia pracowało się w Polsce, a część w Niemczech, to zarówno urzędy w Polsce jak i w Niemczech obliczą wysokość świadczeń i będzie wypłacana podwójna emerytura.

Jednak należy pamiętać, że opiekunki wyjeżdżające do pracy w Niemczech z polskich agencji mają opłacane wszystkie składki w Polsce, dlatego też nie mogą ubiegać się o niemiecką emeryturę.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Sztela mina: jak nie dać się oszukać i co robić, jeśli już jesteś na miejscu

Sprawdź jak ją rozpoznać, uniknąć i co zrobić, gdy już jesteś na miejscu? Praktyczne porady i lista czerwonych flag.

CZYTAJ DALEJ
Podróż do pracy za granicą bez stresu? Sprawdź, jak Sindbad Transfer pomaga opiekunkom wyjeżdżającym do Niemiec

Pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka w Niemczech może być stresujący. Dzięki współpracy z Sindbad Transfer, podróż staje się komfortowa i bezpieczna. Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
7 skutecznych sposobów na przełamanie bariery językowej

Nauka niemieckiego nie musi być trudna ani czasochłonna. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci szybko opanować język!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ