Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJPraca w charakterze opiekunki osoby starszej bardzo często związana jest z wyjazdami. W Polsce nie jest to tak popularne stanowisko jak w Niemczech, Anglii czy we Włoszech. Dlatego też Polki bardzo często wyjeżdżają do pracy właśnie za granicę. Czy powinny się czegoś obawiać? Czy taki wyjazd do pracy jest bezpieczny? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji. Praca za granicą – co zrobić, aby wyjazd był bezpieczny :
1. Sprawdź dokładnie ofertę
To kluczowa kwestia. Jeśli jedziesz z agencją, która ma renomę i pozycję na rynku pracy raczej nie musisz się obawiać, że wyjazd będzie nieudany. Musisz jednak koniecznie sprawdzić ofertę pracy. Jeśli nie zostały podane kompletne dane pracodawcy (w tym numer telefonu i adres), to raczej będzie to wątpliwa oferta. Obecnie każda agencja ma własną witrynę w internecie i siedzibę stacjonarną, do której można się udać z nurtującymi pytaniami.
2. Nie daj się nabrać na wyjątkowo wysokie zarobki
Oczywiście wysokie zarobki to marzenie każdego pracownika. Jeśli jednak w ofercie zaznaczono zarobki, które zdecydowanie różnią się od standardowych, to może być z nią coś nie tak. Nie licz na łatwe pieniądze w krótkim czasie. Oszuści bardzo często to wykorzystują!
3. Oferty z niewielkim zakresem obowiązków to oszustwo!
Niebezpiecznym może się również okazać wyjazd, który zakłada, że przy seniorze nie trzeba będzie za wiele robić. Jak to możliwe? Przecież to praca, za którą mają Ci płacić. Nie łudź się, że ktoś da Ci pieniądze za darmo…
4. Praca „od zaraz”… jest niemożliwa
Praca, która gwarantuje Ci wyjazd już jutro jest niemożliwa. Załatwienie formalności trwa. Ustalenie warunków współpracy, podpisanie umowy to sprawy, których nie można dopełniać na szybko. Poza tym rodzina musi się przygotować na Twój wyjazd. Nie wierz w oferty „od zaraz” – mogą się okazać totalną stratą czasu i pieniędzy!