Jak poruszać się samochodem po drogach w Niemczech ?

W wielu ofertach pracy jako opiekunka w wymogach jest posiadanie prawa jazdy. Jeśli jesteś kierowcą i wybierasz się do pracy jako opiekunka do Niemiec, to koniecznie sprawdź, jak poruszać się samochodem po drogach w Niemczech. Wiele może Cię zdziwić – przeczytaj koniecznie artykuł!

9 kwestii, które mogą Cię zaskoczyć na niemieckich drogach:

1. Prędkość

Poruszając się po niemieckich drogach należy pamiętać, że ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, a na pozostałych drogach – 100 km/h. Na drogach ekspresowych obowiązuje ograniczenie do 130 km/h. Natomiast na autostradach nie ma ograniczenia prędkości, jednak zalecaną jest 130 km/h. Należy pamiętać, że przy przekroczeniu prędkości o 30 km/h w terenie zabudowanym i o 40 km/h w terenie niezabudowanym grozi mandat i zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc (kierowca sam wybiera początek odbywania kary).

2. Światła

Świateł mijania używa się tylko w tunelach i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

3. Pasy

Obowiązek zapiętych pasów bezpieczeństwa mają wszyscy pasażerowie pojazdu.

4. Wyposażenie obowiązkowe

Na wyposażeniu samochodu osobowego do 3,5 t powinny być następujące przedmioty: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy.

5. Alkohol

Dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,5 promila. Nie dotyczy to kierowców, którzy mają prawo jazdy mniej niż dwa lata.

6. Znaki

Należy pamiętać, że znaki zakazu nie są odwoływane przez skrzyżowanie. Znaki zakazu odwoływane są przez znak „koniec zakazu”. Wjeżdżając na teren zabudowany należy spodziewać się żółtej tablicy z nazwą miasta.

7. Parkowanie

W Niemczech nie można parkować na chodniku, a także po lewej stronie jezdni („pod prąd”). Parkować można tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach bądź po prawej stronie jezdni.

8. Odstępy między pojazdami

U nas „jazda na zderzaku” jeszcze nie jest karana. W Niemczech już tak. Za taką jazdę grozi mandat nawet do kilkuset euro.

9. Umweltzonen, czyli zielone strefy

Te strefy ekologiczne mają na celu polepszanie jakości powietrza w miastach. Wjazd do nich mają tylko i wyłącznie pojazdy z plakietkami ekologicznymi. Plakietki nabywa się w stacjach TÜV. Za wjazd do strefy ochrony środowiska bez plakietki grozi mandat w wysokości 40 euro i 1 punkt karny. Zielone strefy są już w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium, Hanowerze i Kolonii.

Mandaty:

1. Przekroczenie prędkości:
– do 10 km/h – 15 euro
– do 30 km/h – 100 euro, 3 punkty
– do 40 km/h – 160 euro, 3 punkty, 1 miesiąc zakazu prowadzenia samochodu

WAŻNE: Zakaz prowadzenia pojazdu zostaje nałożony także w sytuacji stwierdzenia dwukrotnego przekroczenia prędkości powyżej 25 km/h (w ciągu roku).

2. Zakaz wyprzedzania:
– wyprzedzanie mimo zakazu – 70 euro, 1 punkt
– wyprzedzanie z minimalnie większą prędkością niż pojazd wyprzedzany – 80 euro, 1 punkt
– wyprzedzanie z prawej strony na terenie niezabudowanym – 100 euro, 3 punkty

3. Nieprawidłowe parkowanie:
– od 10 do 40 euro, 1 punkt

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ