Pokój seniora – Jak powinien wyglądać ?

Pracując jako opiekunka widziałaś już pewnie bardzo dużo pokoi dla seniorów. Doskonale wiesz, czego potrzebują i zdajesz sobie sprawę, że wiele z nich nie było przystosowanych do rzeczywistości w jakiej nierzadko żyje schorowany senior. Jak powinien wyglądać idealny pokój seniora?

Pokój seniora – Bezpieczeństwo przede wszystkim

Warto podkreślić, że przestrzeń, w której przebywa senior powinna być bezpieczna i komfortowa. Nie można sobie pozwolić, aby przez nieuwagę narazić podopiecznego na uszczerbek na zdrowiu czy niepokój. Dlatego też bardzo ważnym elementem pokoju czy też mieszkania/domu są czujniki, które alarmują o zaistniałych, zagrażających życiu seniora sytuacjach. Najczęściej są to czujniki dymu, temperatury, wody bądź gazu. Dodatkowo można zamontować czujnik łóżkowy, ruchu, czy też drzwi. Warto również zadbać o to, aby pokój seniora znajdował się na parterze wraz takimi pomieszczeniami jak łazienka oraz toaleta. Ułatwi to seniorowi poruszanie się po domu oraz wyjście na zewnątrz np. na spacery itp.

Jakie elementy przestrzeni ułatwiają seniorowi życie?

Pracując jako opiekunka doskonale wiesz, że seniorzy nierzadko mieszkają w przestrzeni, która nie tylko nie sprzyja ich samopoczuciu, ale również zdrowiu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby komunikować rodzinie i najbliższym o tym, że obecna przestrzeń ma negatywny wpływ na seniora. To również należy do zadania opiekunki.
Aby seniorowi mieszkało się dobrze, zadbaj o:

  1. Kolory
    Warto pamiętać, aby w wyborze kolorów mógł uczestniczyć senior. To on ma się tu dobrze czuć, dlatego też warto pamiętać o jego wyborach. Należy zwrócić uwagę na kolory wyciszające, stonowane. Np. kolor czerwony nie jest zalecany, szczególnie niewskazany jest u osób z nadciśnieniem – pobudza i może jeszcze bardziej je podwyższać.
  2. Urządzenia
    Aby seniorowi dobrze mieszkało się w danym pokoju należy pamiętać o umieszczeniu jego ulubionych urządzeń blisko niego. Dlatego jeśli senior jest osobą leżącą należy pamiętać, aby radio ustawić na stoliku nocnym oraz umieścić na nim pilot do telewizora.
  3. Duży fotel
    Fotel to mebel, którego nie może zabraknąć w pokoju seniora. Do czytania książek, gazet, ćwiczeń pamięciowych, bądź do patrzenia przez okno. Senior z pewnością będzie zadowolony z takiego rozwiązania.

Sprawdź również

Zakupy po niemiecku

– w sklepie – Ile razy szukamy w pamięci słówka chcąc poprosić o owoce, warzywa czy wędlinę w sklepie? Nie zawsze na zleceniu jest blisko do sklepu samoobsługowego, dlatego warto […]

CZYTAJ DALEJ
Przekręty pośredników zatrudniających Opiekunki bada policja!

W obławie na pośredników wzięło udział ok. 1000 funkcjonariuszy. Media w Polsce i Niemczech aż huczą od informacji o niedawnej obławie na firmy, które podejrzewane są o przekręty pośredników przy […]

CZYTAJ DALEJ
Przerwy na zleceniu to fikcja!

Drogie Opiekunki, nie pomyślcie o mnie źle. Ja wiem jaka jest naprawdę praca Opiekunki osób starszych. Wiem też, że jak się trafi na Alzheimera czy Demencję, to trzeba być ciągle […]

CZYTAJ DALEJ
Skąd mam wiedzieć, która agencja pracy jest najlepsza? Mam doświadczenie w opiece, a i tak zostałam oszukana.

Aż mi wstyd jaka byłam naiwna. Na początku myślałam, że z firmą jest bezpieczniej i więcej zarobię. Agencja pracy, z którą pojechałam udowodniła, że to nie prawda. To życie wybrało […]

CZYTAJ DALEJ