Co zrobić, gdy podopieczny ma chorobę zakaźną, a rodzina/agencja o tym nie poinformowała?

Wyjeżdżając do pracy jako opiekunka osoby starszej czasem można spotkać się z rozczarowaniem. Co zrobić, gdy podopieczny ma choroby, o których wcześniej nie mówiono? Jak dużym zagrożeniem jest dla opiekunki choroba zakaźna ?  Czy zrezygnować ze zlecenia ?

Praca jako opiekunka seniora – dylematy

Obecnie na rynku pracy jest bardzo dużo ofert. Kandydaci mają wysoko stawiane poprzeczki, jednak ich profesjonalizm, a także podejście danej agencji do pracownika jest kwestią indywidualną. Na rynku istnieje silna konkurencja, a agencje, jak i kandydaci na opiekunów/opiekunki osób starszych pojawiają się bardzo szybko. W związku z tym, zarówno kandydaci, jak i agencje muszą być czujne, aby współpraca przebiegała pomyślnie i każda ze stron była zadowolona. Często czyta się i słyszy o tym, że to pracownik jest nierzetelny. Ale są również sytuacje, w których to właśnie agencja bądź rodzina przyjmująca zawinią. Co powinna wtedy zrobić opiekunka?

Choroba zakaźna – co robić?

Na forum czytamy wypowiedź Haliny: „Pojechałam do rodziny. Byłam bardzo zadowolona, bo opis zlecenia bardzo mi odpowiadał. Podopieczna miała być starszą, pozytywną kobietą, która potrzebuje bratniej duszy. Gdy przyjechałam na miejsce, bardzo się zdziwiłam. Pani faktycznie była pogodna – miała jednak zakaźną chorobę skóry… Nie wiedziałam, co zrobić – podczas rozmów z rodziną i z agencją, każda zrzucała winę na siebie. Co prawda zaraz po zgłoszeniu tej sytuacji rodzina zakupiła dla mnie rękawiczki jednorazowe oraz u babci interweniował lekarz ale stwierdziłam, że to za duże ryzyko i wróciłam do Polski.” Sytuacja Haliny daje do myślenia. Niestety, zdarza się i tak, że ciężko znaleźć winowajcę całej sytuacji. Opiekunka podjęła decyzję, która według niej była najlepsza.

W takich sytuacjach, gdy na miejscu dowiadujesz się, że podopieczny ma chorobę zakaźną należy przede wszystkim porozmawiać z rodziną i z agencją. Po usłyszeniu wyjaśnień należy podjąć decyzję. Pamiętaj, że twój komfort i twoje zdrowie są tutaj priorytetem. Masz prawo wrócić do Polski, gdyż nikt wcześniej nie poinformował cię o takiej sytuacji.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ