Osteoporoza u podopiecznego – czy jest się czego bać?

Osteoporoza coraz częściej dotyka nie tylko seniorów, ale i osoby młodsze. Nieleczona może przynieść druzgoczące dla zdrowia chorego skutki. Podopieczni bardzo często borykają się z osteoporozą. Czy w takiej sytuacji opiekunka powinna obawiać się takiego zlecenia?

Osteoporoza – co to za choroba?

Osteoporoza to choroba kości. Pod jej wpływem kość zmienia strukturę fizyczną i zmniejsza się jej masa. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż prowadzi to do osłabienia i znacznej dysfunkcji układu kostnego osoby chorej. Osteoporoza jest groźną chorobą, gdyż przez wiele lat może nie dawać żadnych sygnałów swojej obecności. Niestety bezobjawowy przebieg choroby bardzo często daje o sobie znać podczas groźnych złamań – do których prowadzi w zaawansowanym stadium. Należy podkreślić, że głównie chorują na nią kobiety, jednak nierzadko występuje również u mężczyzn. Osteoporoza u seniorów wynika przede wszystkim z ich wieku. Tak jak spowalnia większość organów, tak i tkanka kostna jest coraz rzadziej wytwarzana. Do tego następuje jej powolne niszczenie, co ostatecznie sprawia, że kości są w złym stanie.

Masa kostna seniorów charakteryzuje się znacznymi ubytkami. Wynika to z faktu, że od 35 roku życia następuje jej stopniowa utrata – 1 proc. masy kostnej/rok.

Starzenie prowadzi do zaburzeń metabolicznych wapnia – głównego budulca kości. Zaburzenie te mogą wynikać również z niedoborów w diecie.

Czynniki ryzyka:

  • wiek (przekroczenie 65 r. ż.)
  • płeć (chorują częściej kobiety)
  • czynniki genetyczne
  • zaburzenia hormonalne – u kobiet niedobór estrogenów, u mężczyzn testosteronu
  • niedowaga
  • mało aktywny tryb życia
  • nieodpowiednia dieta – uboga w wapń i bogata w sód
    niedobory witaminy D
  • używki – palenie papierosów, duże ilości kawy
  • choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, tarczyca, choroby reumatyczne

Jakie objawy sugerują osteoporozę?

W początkowych stadiach choroba jest często bagatelizowana. Objawia się wtedy np. bólami kręgosłupa. Jednak najczęściej zauważana jest przy złamaniach (kości udowej, nadgarstka, kręgów). Są to bardzo trudne złamania, gdyż już wtedy kości chorego są znacznie odwapnione.

Jak pomóc seniorowi?

Aby sprawdzić stan kości należy wykonać densytometrię, która precyzyjnie oceni gęstość mineralną kości (poda ją z dokładnością do 1 procenta). Aby leczyć osteoporozę należy przyjmować preparaty hamujące niszczenie kości – z wapniem, witaminą D. Należy pamiętać również o codziennej aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości podopiecznego. Trzeba także uważać, aby nie dopuszczać do sytuacji, w których mogłoby dojść do złamania kości.

Sprawdź również

Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ
Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025: Elodea Care na prowadzeniu

Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025. Sprawdź top 10 firm ocenionych przez opiekunki. 161 agencji – opinie, punkty, postulaty i wnioski.

CZYTAJ DALEJ