Opiekunka seniora – praca 24/7 ?

Praca jako opiekunka osoby starszej związana jest ze spędzaniem dużej ilości czasu z podopiecznym. Mieszkając w jego domu, często możesz nie mieć czasu dla siebie. Jak to się dzieje, skoro nie jesteś opiekunką 24 godziny na dobę? Koniecznie przeczytaj, jak znaleźć czas wolny!

Opiekunka seniora – praca 24/7 ?

Zaczynając pracę jako opiekunka z pewnością zderzysz się z rzeczywistością i zobaczysz, jak trudno oddzielić pracę i czas wolny mieszkając w domu razem z podopiecznym. Mieszkając z seniorem pod jednym dachem bardzo często można nie zaznaczyć wyraźnych granic, kiedy pracujesz, a kiedy masz czas dla siebie. Jeśli nie określa tego Twoja umowa, to z pewnością warto o tym porozmawiać z rodziną i seniorem zaraz po przyjeździe. Ustalcie wtedy dokładny plan dnia, pomówcie o swoich wyobrażeniach. Warto również podzielić czas tak, aby każdy był usatysfakcjonowany. Jeśli ktoś z rodziny może przyjechać wieczorem, np. na 2 godziny, to ustalcie, że właśnie wtedy będziesz miała czas wolny. Warto również uzgodnić, że będzie to czas, który będziesz mogła spędzić również poza domem. Jeśli takie zasady określicie na początku współpracy, z pewnością będzie łatwiej w późniejszych etapach pracy.

A co jeśli mimo zasad, nie masz czasu wolnego?

Zastanów się, jak wygląda Twój standardowy dzień. Warto realizować swoje obowiązki domowe o stałych porach i w z góry ustalone dni. Np. w poniedziałek – zakupy, wtorek – pranie, środa – sprzątanie domu itp. Taki harmonogram zapewni Ci utrzymanie wszystkiego w ryzach, a także umożliwi zaplanowanie czynności w poszczególnych porach dnia. Brak czasu często może wynikać również z nieregularnych posiłków. Zadbaj o to, aby przygotowanie i ich wspólne spożywanie było zawsze o konkretnych porach. Ugotuj obiad na kilka dni. Nie musicie zjeść go dzień po dniu. Zawsze można wydzielić porcje i zamrozić. Rozplanuj również czas wolny seniora w taki sposób, że w tym czasie będziesz miała także chwilę dla siebie. Senior lubi oglądać telewizję? Poczytaj w tym czasie książkę. A może lubi rozwiązywać krzyżówki? Zadbaj by robił to na tarasie, w czasie gdy Ty będziesz pielęgnowała ogród. W piątki spotyka się z innymi seniorami w klubie seniora? Znajdź w pobliżu przytulną kawiarenkę i delektuj się tam pyszną kawą.

 

Zdarza się również, że Twój podopieczny jest na tyle chory lub absorbujący, że nie można zostawić go na dłużej? Jeżeli musisz opiekować się seniorem cały dzień, nawet wykonując takie obowiązki jak gotowanie czy pranie, to będziesz z pewnością obciążona. Rodzina podopiecznego powinna Ci pomóc i zaopiekować się na min. 2 h dziennie seniorem. Jeżeli nie są w stanie zrobić tego w tygodniu to powinni zmienić Cię na weekend. Jeżeli nie możesz dogadać się w tej sprawie z rodziną interweniuj u swojej agencji pracy. Jeżeli nie uda się zorganizować czasu wolnego dla Ciebie to powinnaś otrzymać od rodziny dodatkowe pieniądze.

Czas wolny to możliwość regeneracji sił i odpoczynku zarówno fizycznego jak i psychicznego dla Opiekunki, w końcu Twoje zdrowie i samopoczucie wpływa na to jak wykonujesz swoje obowiązki.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ