Opiekunka seniora: jak wypełnić PIT ?

Roczna deklaracja podatkowa PIT za 2015 rok powinna być złożona do 02.05.2016 roku. Takie zeznanie muszą złożyć wszystkie osoby, które w roku ubiegłym uzyskiwały jakiekolwiek przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To znaczy, że każda opiekunka osoby starszej, która pracowała w 2015 roku powinna taką deklarację złożyć. Jeśli pracujesz poza granicami RP, jednak Twoim pracodawcą jest agencja w Polsce, roczne rozliczenie PIT za 2015 rok powinnaś złożyć w Polsce. Jak wypełnić PIT? Czy wykonać to samodzielnie czy oddać do rozliczenia księgowej?

Jak wypełnić PIT samodzielnie czy zlecić księgowej?

Rozliczenie roczne wcale nie jest takie trudne, jak się wszystkim wydaje. Oczywiście trzeba mieć choć trochę zamiłowania do rachunków. Jeśli jednak masz jeden bądź kilka PIT-11 od pracodawców, to z pewnością poradzisz sobie z nimi samodzielnie. Jeśli jednak boisz się, że popełnisz błąd lub po prostu nie masz na to czasu warto wybrać się do biura rachunkowego, w którym księgowa zajmie się Twoim rozliczeniem.

Rozliczenie PIT – jak złożyć

Rozliczenie za poprzedni rok można złożyć bez stania w kolejce do Urzędu Skarbowego. Takie rozliczenie można złożyć na kilka sposobów.

1. PITomat

W niektórych Urzędach Skarbowych znajdziemy PITomaty, czyli nic innego jak automaty, do których możemy wrzucić swoje rozliczenie PIT. W odpowiedzi, automat zwróci kopię pierwszej strony, a także potwierdzenie o przyjęciu rozliczenia.

2. List polecony

Należy pamiętać, że wysyłając rozliczenie listem poleconym przez Pocztę Polską decyduje data stempla pocztowego. Tym samym w tym roku ostatni możliwy dzień wysyłki to 02-05-2016. Wysyłając rozliczenie listem poleconym należy zachować potwierdzenie nadania.

3. Kurier

Korzystając z kuriera należy pamiętać, że decyduje data dostarczenia do Urzędu Skarbowego.

4. Elektronicznie

Ostatnim i chyba najlepszym rozwiązaniem jest wypełnienie rozliczenia i wysłanie go przez internet. Po wypełnieniu otrzymasz UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dokumentem potwierdzającym wpłynięcie rozliczenia do US.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ