Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
CZYTAJ DALEJCzy praca w ogrodzie należy do obowiązków opiekunki? Może tak się zdarzyć, gdyż jest dobrą formą aktywizacji podopiecznego. Nie masz pojęcia o ogrodzie? Dowiedz się, jak wyglądają podstawy pielęgnacji roślin ogrodowych.
Pielęgnacja roślin ogrodowych a praca opiekunki
Praca jako opiekunka seniora wiąże się z różnymi obowiązkami. Od tych dotyczących dbania o higienę seniora, poprzez gotowanie i sprzątanie, a czasem na obowiązkach związanych z pielęgnacją ogrodu kończąc. Oczywiście praca w ogrodzie nie należy do podstawowych obowiązków opiekunki, dlatego wcześniej powinny być omówione warunki, na jakich będzie się odbywała. Warto podkreślić, że praca w ogrodzie może być świetną formą aktywizacji podopiecznego. Nierzadko, seniorzy odczuwają ogromną satysfakcję z takiego zajęcia, dodatkowo – dbają o kondycję i samopoczucie. Należy o tym pamiętać – wiosna, lato, a nawet jesień to dobry czas na taką aktywność.
Podstawy pielęgnacji roślin ogrodowych
Jeśli nie masz pojęcia o pracy w ogrodzie, warto zaznajomić się z podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi roślin ogrodowych. Praca w ogrodzie może być sztuką, jeśli jednak dopiero zaczynasz, musisz wiedzieć, na czym polegają i kiedy wykonywać czynności takie jak:
- Oodchwaszczanie – Chwasty nie są mile widziany w ogrodzie. Zabierają roślinom wszystko, co potrzebne do życia – wodę, światło i składniki odżywcze. Można usuwać je na kilka sposobów. Pierwszy (czasochłonny i wymagający wiele pracy) to usuwanie ręczne. Najlepiej robić to na kilka dni przez kwitnieniem. Inny to przykrycie chwastów ściółką – odcięcie światła uniemożliwi im rozwój. Kolejnym sposobem jest przekopywanie ziemi. Po pierwszym nasiona wypuszczą nowe chwasty, jednak po drugim już nie będzie szans, aby ponownie wypuściły nowe rośliny. Ostatni sposób to herbicydy, czyli preparaty, które wyniszczają chwasty.
- Nawożenie – Jeśli rośliny ogrodowe wyglądają mizernie, warto je wspomóc nawozami. Na rynku dostępne są nawozy mineralne i organiczne. Te pierwsze to specjalnie dedykowane preparaty, które będą idealnym rozwiązaniem dla amatorów. Nawozy organiczne pochodzą z kompostu, obornika itp.
- Nawadnianie – Najlepsza pora do podlewania roślin ogrodowych to poranek bądź wieczór. Rośliny należy podlewać rzadko, obficie i poprzez zraszanie. Częstotliwość należy określić w oparciu o rodzaj kwiatów.
- Cięcie – Aby drzewa i krzewy rosły, należy je przycinać. Wykonuj takie prace w słoneczne (nie upalne) i suche dni.