Opiekunka na urlopie. Jak załatwić sanatorium?

Kilka miesięcy spędzone na urlopie to okazja do zadbania o swoje zdrowie. Ważna w naszej pracy jest równowaga pomiędzy energią wkładaną w obowiązki, a czasem poświęconym dla siebie. Nie zawsze na zleceniu jest taka możliwość.

Być może to jest powód dla którego opiekunki osób starszych tak chętnie odwiedzają podczas urlopów sanatoria. Regeneracja i podbudowanie swojego zdrowia jest niezbędna w naszym zawodzie. W tym poradniku znajdziesz informacje o tym w jaki sposób zorganizować sobie wyjazd do sanatorium w Polsce.

Skierowanie z NFZ

Najbardziej popularnym pierwszym krokiem przy wyjeździe do sanatorium jest otrzymanie skierowania z NFZ. Niestety ma to swoje minusy w postaci długiego oczekiwania na termin, który wynosi około 2 lat. W przyszłym roku w życie wchodzą też przepisy przez które kuracjusz będzie mógł ponownie starać się o skierowanie do sanatorium dopiero po roku od powrotu z uzdrowiska.

Skierowanie na leczenie w sanatorium może wypisać lekarz specjalista na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Lekarz na musi określić, który ze sposobów leczenia będzie Cię obowiązywał: w sanatorium, w szpitalu sanatoryjnym albo ambulatoryjnie. Od tego zależy długość pobytu w uzdrowisku. Skierowanie należy dostarczyć osobiście do oddziału wojewódzkiego NFZ – w zamkniętej kopercie, opatrzonej napisem „skierowanie na leczenie uzdrowiskowe”albo „ skierowanie na rehabilitację uzdrowiskową”. Specjalista w Narodowym Funduszu Zdrowia ocenia zasadność skierowania i na podstawie informacji w nim zawartych akceptuje pacjenta lub odrzuca jego zgłoszenie. NFZ ma 30 dni na wydanie decyzji, ale może się to wydłużyć na czas do 14 dni, jeśli NFZ żąda dodatkowej dokumentacji lub dodatkowych badań.

Skierowanie do uzdrowiska jest ważne 18 miesięcy, licząc od daty wystawienia jeśli w tym czasie nie znajdzie się termin trzeba ponownie starać się o wystawienie dokumentu u lekarza specjalisty. Każdy pacjent ma prawo sprawdzić swoje miejsce na liście oczekujących. Można to zrobić wpisując swój numer skierowania na stronie https://skierowania.nfz.gov.pl

Warto pamiętać, że kwalifikując się na pobyt w uzdrowisku NFZ nie refunduje:

  • kosztów przejazdu
  • części kosztów wyżywienia i zakwaterowania w sanatoriach uzdrowiskowych
  • dodatkowych opłat, np. klimatycznych
  • kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych i ambulatoryjnym lecznictwie uzdrowiskowym niezwiązanych  z chorobą podstawową

Skierowanie z ZUS

Drugim sposobem, który jest mniej popularny dzięki czemu czas oczekiwana na termin jest krótszy to skierowanie na leczenie wydane przez ZUS. Bardzo pomocne dla nas jest określenie „prewencja rentowa”. To właśnie na tej podstawie ZUS skieruje nas na leczenie.

Wydanie skierowania odbywa się na podstawie dokumentu wydanego przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Ten określa, że nasz stan zdrowie może pogłębić się i doprowadzić do potrzeby korzystania z renty. Aby tego uniknąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła pacjentów na leczenie w sanatorium.

ZUS wzywa nas na badanie, które wykonuje lekarz orzecznik. Wystawienie skierowania na leczenie może również mieć miejsce podczas kontroli zwolnienie lekarskiego. Jeżeli lekarz stwierdzi tzw. celowość przeprowadzenia rehabilitacji, wyznaczana jest data jej rozpoczęcia oraz ośrodek najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta. W tym przypadku na wyjazd czekamy tylko od trzech do ośmiu tygodni. Jest to sposób dużo łatwiejszy o ile faktycznie potrzebujemy leczenia.

Kolejnym plusem wyjazdu przez ZUS jest brak kosztów rehabilitacji, zakwaterowania, wyżywienia, oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa koszta związane z przywróceniem nas do stanu zdrowia. Sami też możemy podać termin wyjazdu, który jest dla nas korzystny.

Dodatkowe informacje o wyjazdach można uzyskać pod numerem telefonu 22 560 16 00, adresem cot@zus.pl lub na stronie internetowej Zus.pl/rehabilitacja . Z takiej formy rehabilitacji w 2017 roku skorzystało aż 3 430 osób.

Na własną rękę

Jeśli wyjazd do sanatorium chcesz zorganizować na własną rękę nie ma najmniejszego problemu. Sanatoria posiadają ofertę rehabilitacji i zabiegów również dla osób indywidualnych. Samodzielnie możesz określić ilość dni spędzonych w uzdrowisku. Zdarza się również możliwość wykupienia turnusu. Ceny pobytu w uzdrowisku wbrew pozorom nie wiąże się z dużo wyższymi kosztami niż wyjazd wypoczynkowy do turystycznych miejsc w kraju. Dodatkowa możliwość zadbania o swoje zdrowie podczas urlopu jest dobrym pomysłem, który polecamy opiekunkom. Zwłaszcza osoby pracujące fizycznie z podopiecznymi leżącymi, w mieszkaniach bez liftu bądź mających problemy z kręgosłupem już przed podjęcie pracy powinny skorzystać z ofert polskich uzdrowisk. Koszt pobytu wynosi około 1000 zł dla jednej osoby na 7 dni.

Jakie sanatorium wybrać?

Wypoczynek w każdym uzdrowisku ma inną specyfikę. Przed wyjazdem zapoznaj się z ofertą placówki ponieważ dzielą się one zależnie od schorzeń. Między innymi wybierać możesz wśród miejsc przeznaczonych dla cukrzyków, osób z problemami układu krążenia, oddechowego, pokarmowego itp.

Każde z sanatorium posiada też różne z zabiegów. Lekarz najlepiej pomoże Ci w wyborze tego, co pomoże Ci w odzyskaniu zdrowia. Zabiegi oferowane przez uzdrowiska to m. in. fizykoterapia, hydroterapia, inhalacje, kinezyterapia, masaże.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Opiekunka na urlopie. Jak załatwić sanatorium?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ