Obawy przed pierwszym wyjazdem jako Opiekunka

Każda zmiana budzi niepokój. Dlatego też często na forach dla Opiekunek lub grupach w mediach społecznościowych znajdujemy informacje o stresie jaki budzi pierwszy wyjazd. Jak radzić sobie ze stresem i jakie obawy przede wszystkim pojawiają się w głowach osób rozpoczynających wyjazdy za granicę? Zebraliśmy je w jeden tekst. Mamy nadzieje, że artykuł będzie miał wydźwięk motywacyjny i wiele z Was przełamie się i rozpocznie przygodę życia. Dodatkowo jak zawsze zapraszamy do dzielenia się w komentarzach Waszymi doświadczeniami. Każdy inaczej postrzega naszą pracę jednak najczęstsze obawy to:

Czy dam sobie radę?

Jest to najczęstszy powód podawany w rozmowach. Czym innym jest Opieka nad najbliższymi, a czym innym wyjazd wiele kilometrów od domu i rodziny. Jesteśmy wtedy tak na prawdę zdani sami sobie. Jednak… powiedz kiedy będziesz miała pewność, jeśli nigdy nie spróbujesz? Do każdego trzeba mieć indywidualne podejście. Niezależnie czy jest to osoba nam znana czy ktoś zupełnie obcy. Najważniejsze jest posiadanie wiedzy w jaki sposób pielęgnować osobę starszą. Reszta zależy już tylko od tego jak zbudujemy naszą relacją z podopiecznym.

Czy będę umiała się dogadać?

Mówienie o najprostszych potrzebach są często dużym problemem. W zupełnie innym kraju, gdzie przyzwyczajenia podopiecznego i jego rodziny są tak różne od naszych. Różne są historie Opiekunek. Bariera językowa potrafi być problemem. Żyjemy na szczęście w czasach gdzie słowniki można wgrać do telefonów, albo chodzić z rozmówkami polsko-niemieckimi. Przygotowując się do wyjazdu często firmy organizują kursy dla Opiekunek. Na miejscu oglądaj dużo telewizji i słuchaj radia. Wtedy dużo łatwiej przyjdzie Ci nauka języka.

Czy podopieczny mnie polubi?

Z Seniorami spędzamy 24 godziny na dobę. Martwimy się czy wytrzymamy swoje towarzystwo. Nawet w małżeństwie czasami mamy siebie dość. Dlatego nie ma co się dziwić, że jedną z obaw jest to czy przypadniemy sobie wzajemnie do gustu. Najważniejsze jest dobre pierwsze wrażenie. Nie poruszaj w pierwszych dniach tematów, które mogą wywołać konflikt. Staraj się być elastyczna, jednak jasno wyznaczaj swoje granice. Nie pozwól aby podopieczny zmuszał Cię do wykonywania rzeczy wykraczających poza Twoje obowiązki. Jeśli nie jesteś ich pewna zadzwoń do koordynatora i zapytaj co do nich należy. Przede wszystkim bądź sobą.

Na ile wyjechać?

Zastanawiasz się jaki okres jest idealny na pierwszy wyjazd? Niestety nie ma na to odpowiedzi. Najbezpieczniejsze naszym zdaniem są wyjazdy na 2 miesiące. Pierwszy miesiąc przyzwyczajasz się do nowego miejsca. W kolejnym schodzi z Ciebie stres i zaczynasz tęsknić za rodziną i znajomymi. Także w moim przypadku wyjazdy 2 miesięczne sprawdzały się najlepiej. Po kilki latach wyjazdów nie bałam się już przedłużenia kontraktu i czasami zostawałam na dłużej. Najważniejsze jest aby zostawić sobie możliwość wyboru. Lepiej podpisać umowę na krócej i później przedłużyć niż płakać po nocach żyjąc na granicy wytrzymałości – byleby był dożyć dnia wyjazdu. To mija się z celem.

Co ze sobą zabrać?

Pisaliśmy już o tym w artykule pt: Pakujemy się na nowe zlecenie.  W skrócie powinny być to rzeczy, które zabrałabyś na każdy wyjazd. Ubrania, pieniądze, komputer lub tablet. Nie przesadzaj z ilością rzeczy ponieważ na miejscu również są sklepy. Sprawdź czy Twoje ulubione produkty spożywcze można kupić na miejscu w Niemczech. Jeśli nie weź ze sobą kilka opakowań, które będą na „czarną godzinę”. Przeczytaj cały artykuł: www.zleceniadlaopiekunek.pl/opiekunki-pakujemy-sie

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Problemy społeczne osób starszych. Z czym mierzą się seniorzy?

Jakość życia, zdrowie oraz relacje społeczne – jakie problemy społeczne dotyczą osób starszych? Zobacz jak pomóc aktywować seniorów!

CZYTAJ DALEJ
Niemieckie reformy opieki w 2025 r. – czy przyniosą korzyści opiekunom?

Dowiedz się, jak niemieckie reformy opieki w 2025 r. wpłyną na pracę opiekunów! Sprawdź najważniejsze informacje!

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać profesjonalną opiekunką w Niemczech – praktyczny przewodnik 2025

Najważniejsze aspekty pracy opiekunki osób starszych – jak rozpocząć karierę? Jak zwiększyć swoje wynagrodzenie? Sprawdź w krótkim poradniku!

CZYTAJ DALEJ
Polski Ranking Agencji Opiekuńczych – Aktualizacja Grudzień 2024

Najnowsze wyniki Polskiego Rankingu Agencji Opiekuńczych! Sprawdź kto znalazł się w TOP 5 i pracuj z najlepszymi!

CZYTAJ DALEJ