M jak Mole – czyli jak pozbyć się niechcianych lokatorów
Poradnik perfekcyjnej opiekunki:
M– jak MOLE – czyli jak pozbyć się niechcianych współlokatorów.
Mole sposoby ich pozbycia się: Pomimo tego, że jesteś perfekcyjną panią domu, Twoje ubrania są zawsze w idealnym porządku to w zauważyłaś w swoim domu mole? Zastanawiasz się jak to możliwe skoro tak bardzo dbasz o porządek?Mole to małe nocne motyle z rodziny molowatych, które zamieszkują wśród ludzi. Wśród moli możemy wyróżnić dwa najbardziej popularne gatunki – mole odzieżowe oraz spożywcze. Oba gatunki niestety uprzykrzają nam życie. Mole odzieżowe potrafią zniszczyć niemal każde ubranie a mole spożywcze tworzą swoje kolonie w naszych produktach spożywczych.
Niestety nawet w najbardziej zadbanym domu mogą pojawić się te szkodniki. Mole spożywcze można przynieść wraz z zakupami do domu, odzieżowe mogą przyjechać z nami z wycieczki. Nawet jeżeli twoje mieszkanie było zawsze wolne od tych szkodników mogą to mogą one emigrować od sąsiadów.Najbardziej skutecznymi metodami są opryski, ale należy pamiętać, że wpływają one również niekorzystnie na lokatorów, dlatego opryskiwanie domu czy mieszkania powinno przeprowadzać się pod dłuższą nieobecność mieszkańców.
Na szczęście istnieją również domowe sposoby na pozbycie się motyli w domu. Przedstawiamy wam 5 najbardziej popularnych i skutecznych metod walki z molem:
PORZĄDEK – jeżeli zauważyłaś w domu mole a w twoich ubraniach pojawiają się dziury to pora zacząć porządki. Z każdej szafy wyciągnij ubrania- najlepiej je upierz. Jeżeli jest zima a na dworze panuje mróz możesz wywiesić ubrania na zewnątrz- niskie temperatury zabijają larwy.Podobnie latem warto wystawiać ubrania na słońce. Puste szafy należy dokładnie wymyć, wytrzeć do sucha, a spody szafy dobrze jest wyłożyć gazetą – mole bardzo nie lubią zapachu farby drukarskiej.
INTENSYWNE ZAPACHY – Mole nie znoszą intensywnych zapachów. Lawenda, mięta, goździki, rozmaryn, mięta, tymianek, laski cynamonu, ziarna pieprzu, suszone skórki pomarańczy i cytryny to składniki które możesz włożyć do bawełnianych woreczków i powiesić w szafie. Warto wymieniać zawartość woreczków co miesiąc, kiedy stracą zapach. Naturalne mieszanki są zdrowsze od tych kupowanych w sklepie a dodatkowo nasze ubrania nie przesiąkają tak bardzo chemicznymi zapachami.
UMIAR – w każdej szafie staraj się nie upychać ubrań ciasno. Warto też regularnie wietrzyć garderobę i otwierać do niej drzwi- gdyż mole nie lubią światła i przewiewu. Ubrania sezonowe warto trzymać w specjalnych pokrowcach
WYRZUĆ – kasze, ryż, mąkę itp. Jeżeli stwierdzisz w swoim domu obecność moli spożywczych, wyrzuć do kosza wszystkie zapasy w których zauważysz obecność szkodnika. A najlepiej również produkty, które miały z nimi styczność. Szafki dokładnie umyj i zastosuj w nich również naturalne saszetki z zapachami.
POJEMNIKI – kasze, ryż mąkę przechowuj w szklanych lub plastikowych, szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Ubrania wełniane, futra, czy też sezonową odzież przechowuj również w specjalnych workach, kontrolując od czasu do czasu ich stan.
Jeżeli domowe sposoby nie pomogą zawsze możesz poprosić o pomoc specjalną firmę która zajmuje się niszczeniem szkodników- pamiętaj jednak, że o wiele bezpieczniejsze są metody naturalne i systematyczność w działaniu. Pamiętaj również, że nawet jeżeli w Twoim domu pozbędziesz się wszystkich szkodników to i tak przeżyją one w mieszkaniach sąsiednich i mogą za jakiś czas powrócić.
Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.