Mój pacjent jest hipochondrykiem

Opiekunki osób starszych trafiają na różnych seniorów. Często są to oferty pracy z podopiecznymi ugodowymi, z niewielkimi schorzeniami, a często wręcz odwrotnie – pacjent jest uparty i bardzo schorowany. Co robić, gdy nasz pacjent jest hipochondrykiem ? Dzisiaj powiemy o tym, jak radzić sobie w takiej sytuacji.

Senior i dbałość o zdrowie

Seniorzy to grupa osób, które do zdrowia podchodzą na dwa sposoby. Jedni bagatelizują objawy i nie chcą chodzić do lekarza. Drudzy natomiast obawiają się o każdą dolegliwość, doszukując się u siebie najgorszych chorób. Dzisiaj zajmiemy się tą drugą grupą, z którą nierzadko muszą poradzić sobie opiekunki osób starszych. Z czego wynika przesadna obawa o zdrowie? Powodem takiego stanu rzeczy może być lęk przed chorobą oraz próba zwrócenia na siebie uwagi. To właśnie dlatego seniorzy dopatrują się w nawet najmniejszej dolegliwości poważnej choroby i czym prędzej chcą się z nią udać do lekarza. I tak zaczyna się bieganina – od lekarza do lekarza. Hipochondrycy często wykonują szereg badań, które mają wykluczyć ewentualne choroby. Należy pamiętać, że takiego zachowania nie można bagatelizować, ani traktować z irytacją czy też pobłażaniem.

Hipochondria – poważna choroba

Należy zdać sobie sprawę, że hipochondria zaliczana jest do nerwicowych zaburzeń psychicznych i stanowi jednostkę chorobową. Szukanie na siłę objawów choroby, wmawianie sobie jej, a także niedowierzanie wynikom to zaburzenia, które należy skonsultować z lekarzem specjalistą. Skuteczna terapia polega na uświadomieniu seniorowi, że jego dolegliwości nie są fizyczne, a psychiczne. Warto pamiętać, że z takim seniorem należy przede wszystkim o tym rozmawiać. Często takie zaburzenia wynikają z samotności i chęci kontaktu z drugą osobą. Podopieczny musi wiedzieć, że ma wokół siebie osoby, którym zależy na nim mimo wszystko. Warto pamiętać, że każde zaburzenie ma swoją przyczynę. Opiekunka bądź rodzina nie powinna myśleć, że senior robi im na złość, zawraca im głowę itd. Osoby w tym wieku potrzebują szczególnej opieki, dlatego też żadne z tych objawów nie powinny być bagatelizowane.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Pułapki w pracy opiekunki za granicą. Poznaj je wszystkie i unikaj.

Praca opiekunki może kryć w sobie różne pułapki. Sprawdź, jak radzić sobie z problemami, chronić swoje prawa i czerpać satysfakcję z pracy.

CZYTAJ DALEJ
Spacery dla seniorów – dlaczego są tak ważne? Poznaj 5 korzyści!

Czy wiesz, dlaczego regularne spacery mogą zmienić życie seniorów? Jakie korzyści kryją się za tą prostą, codzienną aktywnością? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Czy seniorzy naprawdę potrzebują tylko opieki? Poznaj fakty!

Czy opieka to jedyne, czego potrzebują seniorzy? Poznaj fakty o tym, co naprawdę wpływa na ich samopoczucie. Sprawdź, co przynosi seniorom największą radość.

CZYTAJ DALEJ
Życie w służbie innym – Jak 16 lat pracy w opiece zmieniło mnie na zawsze. Prawdziwa historia Katarzyny.

Czy warto wyjechać do pracy za granicę? Jak wygląda praca opiekunki osób starszych? Jakie wyzwania i radości niesie ze sobą codzienność w tej profesji? Na te pytania odpowiada Pani Katarzyna, doświadczona opiekunka z 16-letnim stażem, która dzieli się swoimi przeżyciami. Przeczytaj prawdziwą historię i spojrzyj na świat innymi oczami.

CZYTAJ DALEJ