List – Mieszkanie z palącym podopiecznym, opiekunka bierny-palacz

Jadąc do podopiecznego na zlecenie, czasem zdarza się tak, że rzeczywistość jest inna niż w opisie zlecenia. Co robić, gdy senior ma nałóg, który jest nie do zniesienia? Oto historia Pani Malwiny, która boryka się z nietypowym dylematem.

List od Malwiny, pracującej na zleceniu w Berlinie ( mieszkanie z palącym podopiecznym )

„Jakiś czas temu przyjechałam do pracy jako opiekunka u bardzo miłego podopiecznego. Miło zaskoczyło mnie, że senior jest tak kulturalny i ma jeszcze w wieku 87 lat tak światły umysł. Bardzo mnie to ucieszyło, bo jak widzę seniorów w kwiecie wieku, to aż chce się żyć! Opiekunką jestem już 11 lat, więc myślę, że to całkiem dobry staż. Współpracowałam z wieloma agencjami i w sumie nigdy nie trafiła mi się jakaś dziwna oferta.

Tym razem sama nie wiem, co myśleć, bo teoretycznie problem nie jest duży, jednak na tyle uciążliwy, że codziennie chodzę poddenerwowana. Mój podopieczny ma nadciśnienie i na jego (i moje także) nieszczęście pali papierosy. W ofercie nie było o tym mowy, więc według mnie czuję się trochę oszukana przez rodzinę i agencję. I jako się okazało, senior pali bardzo dużo – potrafi kilka paczek dziennie. Właściwie praktycznie odpala papierosa od papierosa. Przy jego stanie zdrowia nie jest to dobry pomysł… Rozmawiałam z lekarzem, to może go doprowadzić do ataku serca.

Przejęłam inicjatywę i oprócz rozmowy z rodziną, podopiecznym i zorganizowaniem rozmowy seniora z lekarzem, sama zaczęłam organizować mu wiele aktywności w ciągu dnia. Niestety, zawsze znajdzie czas na dymka… Co gorsza, mam świadomość, że truje także mnie. Niestety, nie cierpię palenia i jako bierny palacz mam tego dosyć. Pomimo, że głównie pali na zewnątrz to wszystko śmierdzi dymem, jego ubrania, jego pokój, on sam. Zastanawiam się, co robić dalej. Widzę, że od jakiegoś czasu mam problem z kaszlem – zastanawiam się, czy to nie może od tego? Strasznie mnie denerwuje, że truje i szkodzi także mnie. Rozważam powrót do domu. Agencja mi to umożliwiła, ponieważ mieszkanie z palącym podopiecznym nie było zawarte w umowie. Co zrobiłabyś na moim miejscu? Boje się o własne zdrowie, a przecież jest mnóstwo innych zleceń.”

Malwina

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ