List: leki usypiające sposobem na wolny czas dla opiekunek

Praca opiekunki seniora nie jest prosta. Potwierdzają to chociażby wpisy na forach, gdzie opiekunki i opiekunowie dzielą się swoimi doświadczeniami nieraz przykrymi. Można tam dostrzec również działania, które nie do końca świadczą o profesjonalizmie osób pracujących w tym zawodzie. Napisała do nas pani Janina, która z przerażeniem stwierdza, że opiekunki seniora traktują niepoważnie swój zawód podając np leki usypiające podopiecznemu. Przeczytajcie sami!

„Jestem zapisana na wielu forach, bo jednak daje to duże szanse nie tylko na rozwój, ale również szybkie uzyskanie pomocy czy chociażby znalezienie bratnich dusz do spędzania wolnego czasu. Jednak są tam też osoby, które szczerze mówiąc nie wiem, co tam robią. Biorę udział w wątku o wolnym czasie i pojawiły się tam wpisy Żanety, która pobiła samą siebie… Według niej skutecznym sposobem na czas wolny jest podawanie podopiecznej zwiększonej dawki leków psychotropowych. Pani pseudo-opiekunka zauważyła, że leki mają działanie nasenne i postanowiła zwiększyć dawkę aby jej podopieczna spała więcej. Nie wiem, czy ona jest poważna, ile pracuje w branży, ale takie zachowanie jest naganne.

Każda z nas pracuje w opiece, bo chce. Ma umiejętności i doświadczenie i naszym zadaniem jest pomaganie tym ludziom. Ich rodziny nam za to płacą, jako opiekunki jesteśmy odpowiedzialne za naszych pacjentów, dlatego zupełnie nie rozumiem takiego zachowania. Najgorsze jest to, że nawet, gdy inne opiekunki piszą jej, że szkodzi tej podopiecznej, że może jej się coś stać, to wydaje się być niewzruszona… Chciałabym, aby inne opiekunki przeczytały mój list. Mam nadzieję, że każde takie zachowanie będzie odpowiednio piętnowane. Nie wierzę, że takie zachowanie jest częste, a przynajmniej mam nadzieję, że takie osoby jak Żaneta zostaną ukarane bo szkodzą wizerunkowi odpowiedzialnej i godnej zaufania opiekunki.”

Odpowiedź eksperta – Dariusz Kaźmierczak, adwokat:

Należy pamiętać, że działania, których dopuszcza się pani Żaneta podlegają karze. W Niemczech opiekunki seniorów nie mogą dobierać i podawać samodzielnie lekarstw. Takie zadania może wykonywać tylko specjalistyczny personel medyczny, który albo z polecenia lekarza albo samodzielnie może zalecić korzystanie z danego leku. Opiekunki z Polski mogą je tylko podać – według ścisłych zaleceń specjalistów medycznych. Takie zalecenia wynikają z Sozialgesetzbuch (SGB) czyli z odpowiednika naszej ustawy o opiece socjalnej i społecznej.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ