Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJOpieka nad osobami starszymi – to praca wymagająca dużego serca, cierpliwości a także doświadczenia. Chociaż wiele agencji kusi szybkim załatwieniem formalności i pewną pracą nawet dla osób bez doświadczenia, należy liczyć się z faktem, że jednak osoby z kwalifikacjami znajdą lepszą ofertę pracy. Jakie kwalifikacje ułatwią Ci znalezienie pracy?
Kwalifikacje opiekunki – wiedza medyczna
Opiekunka seniora bardzo często pracuje z osobami schorowanymi. Seniorzy mogą mieć wiele chorób jednocześnie, dlatego trzeba wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Opiekunka osób starszych, która ma kwalifikacje medyczne będzie dla agencji niczym żywe złoto. Taka kandydatka może liczyć na trudniejsze, ale lepiej płatne zlecenia, gdyż doskonale poradzi sobie nawet z trudnymi seniorami – z chorobą Alzheimera, depresją, czy osobą obłożnie chorą. W Niemczech podawaniem leków zajmuje się osoba, która przychodzi do podopiecznego, jednak nawet jeśli opiekunka tego nie robi, to właśnie ona rozpoznaje pierwsze symptomy, objawy czy też komplikacje przypisane do danej choroby. Ponadto, wiele chorób ma zalecenia związane z odpowiednim sposobem odżywiania, aktywnością fizyczną czy psychiczną. Właśnie wtedy kwalifikacje medyczne są tu jak najbardziej przydatne.
Język a praca opiekunki
Opieka nad osobami starszymi to nie tylko doświadczenie medyczne. Znajomość języka też ma duże znaczenie. Nierzadko rodziny chcą, aby podopieczny aktywnie spędzał czas z opiekunką, również na rozmowach. Nie chcą problemów wynikających z bariery językowej, dlatego też wybierają tylko te kandydatki, które biegle znają język. Dlatego też tak często agencje dają opiekunkom możliwość odbycia kursów doszkalających, aby ich zdolności językowe były na jak najwyższym poziomie. To również wiąże się z lepiej płatnymi zleceniami.
Co jeszcze jest ważne w pracy opiekunki?
Oprócz tych kwalifikacji ważne są również konkretne umiejętności i cechy opiekunki. To, że nie pracowałaś jeszcze na zleceniu nie oznacza, że nie masz doświadczenia. Możesz je zdobyć opiekując się starszymi rodzicami czy sąsiadką. Wtedy również nabywasz doświadczenia i umiejętności. Bardzo ważne są także cechy charakteru. Opiekunka musi być profesjonalistką w każdym względzie. Empatia, pozytywne nastawienie do życia, energia to tylko niektóre cechy, które liczą się w tym zawodzie. Dlatego też przed wyjazdem warto się zastanowić, czy praca ta jest właśnie dla ciebie. Zarobki to nie wszystko – należy pamiętać, że nie jest to praca dla każdego.