Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
CZYTAJ DALEJWyjeżdżając do pracy jako opiekunka osoby starszej bardzo ważną kwestią są nie tylko sprawy związane z kondycją seniora, obowiązkami i wynagrodzeniem. Ważne jest również to, w jakim miejscu opiekunka będzie mieszkać i w jakich warunkach. Polskie parafie w Niemczech dla opiekunki-katoliczki są również dość istotne. Zobacz, jak się odnaleźć w Niemczech i jak znaleźć taką parafię!
Niemcy: polskie kościoły, księża i katecheza
Opiekunki seniorów, które wyjeżdżają do pracy do Niemiec nie muszą obawiać się o to, że nie będą mogły uczestniczyć w mszy św. prowadzonej po polsku, nie będą mogły iść do spowiedzi czy też uczęszczać do polskich grup katolickich. Jest to możliwe, gdyż od wielu lat na terenie całych Niemiec działa Polska Misja Katolicka. Obecnie w duszpasterstwie polonijnym posługuje 116 księży. Wśród nich są także zakonnicy i zakonnice. Nie tylko odprawiają msze św., ale również głoszą Słowo Boże, przygotowują do sakramentów, spowiadają, odwiedzają chorych. Prowadzą także katechezy dla dzieci i dorosłych. Więcej o Polskiej Misji Katolickiej można przeczytać na ich stronie: www.pmk-niemcy.eu.
Opiekunka-katoliczka – jak poradzić sobie w Niemczech?
Opiekunka-katoliczka z pewnością będzie mogła uczestniczyć w mszy św. w języku polskim. Obecnie, na terenie Niemiec msze te odbywają się w 313 kościołach i kaplicach. Dodatkowo, spowiedź w okresie Adwentu i Wielkiego Postu odbywa się w ok. 500 kościołach. Ponadto, w sezonie owocowo-warzywnym duszpasterze służą również posługą w godzinach dogodnych dla pracowników. Aby znaleźć najbliższą parafię należy wejść na stronę www.pmk-niemcy.eu, gdzie na górze znajdują się litery alfabetu odpowiadające pierwszej literze miejscowości, w której można znaleźć polski kościół bądź kaplicę. Dodatkowo, można tam również znaleźć wiele grup formacyjnych, tj. Oazy, Koła Różańcowe, Odnowy w Duchu Świętym, a także propozycje pielgrzymek, spotkań i wydarzeń dla Polonii w Niemczech.
Do Polskiej Misji Katolickiej mam na tyle daleko, że mogę uczestniczyć tam w Mszy tylko, gdy mam dzień wolny. Ale pięć minut od domu jest kościół katolicki, w którym Msze odprawiane są w języku niemieckim oraz chorwackim. Staram się więc co niedzielę uczestniczyć w Mszy w języku niemieckim. Pięknie udało mi się tu przeżyć Triduum Paschalne!