Jak radzić sobie z upałami ?

Lato to czas kiedy temperatury mogą ulec znacznemu podwyższeniu. Jeśli zapowiada się u Was upalny dzień, to warto przeczytać nasze rady, jak sobie z nimi radzić. Dla seniorów taka pogoda może być niezwykle niebezpieczna! Szczególnie warto zadbać o osoby z chorobami serc i płuc. Dowiedz się, jak zmienić codzienne nawyki, aby przeżyć wysokie temperatury w pełni sił i w zdrowiu. Jak radzić sobie z upałami :

1. Unikanie słońca

Osoby starsze powinny pamiętać, aby kategorycznie zostać w domach między godziną 11 a 16. Właśnie w tych godzinach promienie słoneczne są najmocniejsze. Zostając w domu należy pamiętać o otwartych oknach. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w wiatrak bądź inne urządzenie chłodzące – jednak należy pamiętać, aby nie obniżać temperatury za mocno, by się nie przeziębić.

2. Picie wody

W upalne dni należy pamiętać o piciu wody. Najlepiej mineralnej bądź z dodatkiem soli. Osoby starsze nie odczuwają pragnienia tak jak osoby młodsze, dlatego warto przypominać im o nawadnianiu. Optymalną ilością są 3 litry wody tj. 12 szklanek.

3. Jedzenie również ma znaczenie!

Należy pamiętać, aby w upalne dni unikać potraw smażonych i najlepiej zastąpić je dużą ilością świeżych warzyw, owoców i chłodników. W tych dniach warto również pamiętać o odpowiedniej porcji soli – nie należy potraw przesalać, ale pamiętać, że w upały szybko tracimy chlorki i sód.

4. Unikanie sztucznej odzieży

Warto zwrócić uwagę na odzież, którą nosimy podczas upalnych dni. Musi być lekka i umożliwiać skórze oddychanie. Najlepiej zadbać o ubrania z bawełny i innych naturalnych materiałów.

5. Zamiast aktywności leżenie

Warto pamiętać, że w tych dniach organizm niezwykle szybko się męczy. Należy pamiętać, że wszelkie aktywności fizyczne czy czynności takie jak sprzątanie bądź pielenie w ogródku należy przełożyć na inny dzień bądź późne godziny wieczorne.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ