Oszczędzanie – Jak to robić, żeby nie zwariować

Pracując jako opiekunka poza granicami Polski z pewnością doskonale znasz temat oszczędzania. Dużo przeliczasz, kalkulujesz i myślisz, jak tu odłożyć pokaźną sumkę. Czy są jakieś sprawdzone sposoby oszczędzania ?

Oszczędzanie ma sens

Najważniejszą kwestią w oszczędzaniu jest cel. Dużo trudniej oszczędzać dla samego oszczędzania. Gdy jednak uda Ci się go już zwizualizować, to z pewnością będzie łatwiej. Musisz również zastanowić się nad konkretami tzn. określić, ile potrzebujesz na ten cel pieniędzy. Oczywiście łatwiej określić, jeśli potrzebujesz pieniądze np. na nowy samochód czy też nowe meble niż na studia dla wnuka – jednak w każdym przypadku ważna jest ta konkretna liczba. Należy również określić konkretnie swoje dochody. Musisz dokładnie spisać, ile zarabiasz i ile wydajesz na codzienne życie. Ważne jest, aby te konkretne liczby zapisać – inaczej wiele wydatków może umknąć.

Konsekwentnie trzymaj się planu

Oszczędzanie nie jest proste, warto jednak pamiętać, że jasno określony cel ułatwi jego realizację. Oprócz określenia liczby, która potrzebna jest do jego osiągnięcia i rzeczywistych przychodów, należy także określić konkretny plan działania. Jedną z metod jest rozpisanie celu na miesiące. Jeśli Twoje dochody są stałe i regularne, to możesz z góry ustalić, jaką kwotę chcesz przeznaczyć miesięcznie do puli oszczędności. Drugim sposobem, bardziej sprawdzającym się przy regularnych, ale zmiennych dochodach, jest ustalanie oszczędzania kwoty w procentach, np. 5 proc. przychodu. Zwolennicy świnek-skarbonek mają również sposoby, aby wkładać do nich każdą 10-złotówkę z portfela – ten sposób nie umożliwia jednak przewidzenia konkretnie odkładanej kwoty w przełożeniu na czas.

Oszczędzanie to nie ból

Jeśli podjęłaś decyzję o tym, że będziesz oszczędzać, to z pewnością nie pomoże Ci w tym użalanie się nad sobą czy marudzenie i narzekanie, że nie masz tego, tego i tego, bo oszczędzasz. Oszczędzanie to świadomy wybór. Ponadto, warto pamiętać, że w trakcie oszczędzania będą pojawiały się różne pokusy typu – kup sobie, przecież Ci się należy. Warto wtedy mieć zawsze przed sobą cel i małymi krokami się do niego przybliżać. Pomocne w tym procesie będą podsumowania, np. raz w miesiącu. Jeśli zobaczysz, ile udało Ci się oszczędzić tym razem, to z pewnością da Ci to dużo satysfakcji i przyjemności.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Problemy społeczne osób starszych. Z czym mierzą się seniorzy?

Jakość życia, zdrowie oraz relacje społeczne – jakie problemy społeczne dotyczą osób starszych? Zobacz jak pomóc aktywować seniorów!

CZYTAJ DALEJ
Niemieckie reformy opieki w 2025 r. – czy przyniosą korzyści opiekunom?

Dowiedz się, jak niemieckie reformy opieki w 2025 r. wpłyną na pracę opiekunów! Sprawdź najważniejsze informacje!

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać profesjonalną opiekunką w Niemczech – praktyczny przewodnik 2025

Najważniejsze aspekty pracy opiekunki osób starszych – jak rozpocząć karierę? Jak zwiększyć swoje wynagrodzenie? Sprawdź w krótkim poradniku!

CZYTAJ DALEJ
Polski Ranking Agencji Opiekuńczych – Aktualizacja Grudzień 2024

Najnowsze wyniki Polskiego Rankingu Agencji Opiekuńczych! Sprawdź kto znalazł się w TOP 5 i pracuj z najlepszymi!

CZYTAJ DALEJ