Jak opiekować się niewidomym seniorem ?

Opieka nad niewidomym seniorem z pewnością wymaga więcej trudu. Decydując się na taką ofertę, z pewnością warto dopytać, czy podopieczny jest niewidomy od urodzenia, czy w wyniku choroby. To bardzo ważna kwestia, gdyż właśnie od niej w dużej mierze zależy stopień samodzielności seniora.

Jak opiekować się niewidomym seniorem?

Jak wcześniej wspominaliśmy, podstawową kwestią jest to, czy senior nie widzi od urodzenia, czy jest to u niego niepełnosprawność nabyta. U osób niewidomych od urodzenia opiekunki z reguły nie zauważają znaczących trudności. Bardzo często takie osoby doskonale sobie radzą. Potrafią się samodzielnie ubrać, umyć, zjeść, czy wyjść na spacer. Sytuacja zmienia się, gdy osoby stały się niewidome w wyniku wypadku bądź choroby starczej. Wtedy bardzo często opieka nad podopiecznym jest utrudniona. Senior potrzebuje pomocy podczas każdej, codziennej czynności. Podczas opieki nad niewidomym podopiecznym należy pamiętać, aby opisywać mu każdą wykonywaną czynność. Dzięki temu będzie czuł się bardziej komfortowo. Warto również zaznajomić go nie tylko z układem mieszkania, ale również z umiejscowieniem każdego przedmiotu. Tutaj należy podkreślić, że każda rzecz powinna mieć swoje miejsce i po użyciu powinna znaleźć się na nim z powrotem. Nie należy niczego przestawiać bez poinformowania o tym seniora. Kolejną ważną kwestią jest poinformowanie podopiecznego, gdzie znajduje się telefon, a także szklanka z wodą. Dodatkowo, jeśli np. senior porusza się o chodziku bądź korzysta z drabinki przy podnoszeniu powinien mieć do nich stały dostęp.

Opieka nad niewidomym seniorem nie jest standardowa, jednak z tego, co mówią opiekunki często jest bardzo podobna do tradycyjnej opieki nad widzącym seniorem. Podopieczni często są już przystosowani do warunków i doskonale wiedzą jak poruszać się w przestrzeni. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy zdecydować się na taką ofertę, podstawowym pytanie powinno być: jak długo senior jest niewidomy? Odpowiedź będzie sugerowała, czy zdążył się już przyzwyczaić do nowej sytuacji i czy jest wystarczająco samodzielny.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ