Jak budować relację z podopiecznym ?

Praca jako opiekunka seniora nie jest łatwym zadaniem. Podopieczny lub podopieczna to często osoby schorowane, w podeszłym wieku. Aby praca dawała radość obu stronom należy nawiązać relację. Jak budować relację z podopiecznym:

Zasada 1 – Szacunek ponad wszystko

Aby zbudować dobrą relację z seniorem przede wszystkim musisz go szanować. Bardzo często nawet opiekunki, które przecież mają odpowiednie cechy charakteru traktują podopiecznych bez szacunku. I nie musi się to objawiać krzykiem, popychaniem czy podobnymi formami ale np. w tym, że upierasz się na konkretne danie bądź ubranie i nie pozwalasz decydować podopiecznemu. On jest schorowany, w podeszłym wieku, ale na tyle na ile może podejmować samodzielnie decyzje, to powinnaś mu na to pozwolić. Z szacunku, bo przecież on lepiej zna siebie i swoje potrzeby.

Zasada 2 – Rozmawiajcie!

Czasami wiele rzeczy może nam się wydawać, wiele to kwestia domysłów. Senior to osoba dorosła i do kiedy to możliwe powinien decydować o sobie. To piękne, jeśli wspólnie decydujecie o planie dnia, o poszczególnych czynnościach, czy chociażby o tym, w czym będzie chodził. Nie stawiaj seniora nigdy przed faktem dokonanym – pozwól mu w tym uczestniczyć. Zadawaj pytania i rozmawiaj – to powinna być kolejna zasada, którą należy koniecznie wcielić w życie.

Zasada 3 – Motywuj, zachęcaj

Osoba starsza i schorowana często może wstydzić się tego, że w jakiś czynnościach niedomaga. Z drugiej strony może liczyć również na wyręczanie. Zadaniem opiekunki jest utrzymanie samodzielności seniora jak najdłużej. Zachęcaj i motywuj do działania. W jak największej ilości czynności proś o pomoc podopiecznego bądź podopieczną. To dobre dla jego zdrowia i samopoczucia.

Zasada 4 – Krytyka i poprawianie z umiarem

Często senior nie będzie wykonywał jakiejś czynności dokładnie, skrupulatnie i według Ciebie nie do końca dobrze. Jednak zanim go skrytykujesz bądź wyręczysz zastanów się, czy to faktycznie jest tego warte. Często po takim zachowaniu może czuć się zniechęcony, czy zdruzgotany. Warto we wszystkim zachować umiar – nie poprawiaj i nie krytykuj. Bądź dla niego i wspieraj!

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ