Ile godzin powinna pracować opiekunka osoby starszej

Praca jako opiekunka osoby starszej nie jest pracą łatwą. O tym wie każdy, kto ma już doświadczenie i nie wyjeżdża do pracy po raz pierwszy. Bardzo często osoby, które dopiero zaczynają, niejednokrotnie są zaskoczone nadmiarem obowiązków i godzinami pracy. Praca jako opiekunka osoby starszej nie jest pracą wykonywaną 8 godzin według tradycyjnego rozumowania czasu pracy. Ile godzin powinna pracować opiekunka ? Czy ma prawo do przerwy?

Czas pracy – ile pracuje opiekunka seniora?

Bardzo ważne, aby przed wyjazdem wszystko było jasno określone w umowie. Inaczej opiekunka osoby starszej będzie pracować ponad siły i ani ona nie będzie zadowolona, ani podopieczny. Według niemieckiego prawa pracy opiekunka może pracować 38,5 h tygodniowo i maksymalnie 6 dni w tygodniu. Oznacza, to że każda opiekunka powinna mieć 1 cały dzień wolny lub dwa razy po 1/2 dnia. Jeżeli nie jest to możliwe (np. z uwagi na stan seniora), to rodzina powinna zapłacić opiekunce za 1 cały dzień wolny. W ciągu dnia czas pracy opiekunki wynosi maksymalnie 6 h i 41 minut (38,5:6), oczywiście z 2-godzinną obowiązkową przerwą. Pozostały czas jest czasem tzw. czuwania. I tutaj dochodzi do wielu nieporozumień. Czy w tym czasie opiekunka może wyjść na spacer bądź zakupy? Tak, jednak to wszystko należy uwzględnić na samym początku współpracy. Oczywiste jest, że praca jako opiekunka osoby starszej nie jest pracą od 8 do 16. Jednak trzeba jasno określić kiedy w ciągu dnia opiekunka jest przy seniorze, a kiedy ma czas wolny. Opiekunka nie może pracować 24 h na dobę, gdyż będzie to obciążające dla niej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jest to czas, w którym opiekunka pozostaje w gotowości. Czas czuwania dotyczy pomocy takiej jak wezwanie pogotowia, czy pomoc w innych, nagłych sytuacjach. Nie jest związany z czynnościami takimi jak typowe zachcianki (przynieś to, wynieś tamto…).

Jeśli godziny pracy przewyższają te uregulowane prawem oznaczać to może tyle, że senior po prostu nie nadaje się do opieki domowej.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ