Dodatkowe pieniądze i prezenty – czy opiekunka powinna się na to godzić ?

Wyjeżdżasz do pracy jako opiekunka osób starszych? Przeczytaj, dlaczego lepiej nie przyjmować prezentów i dodatkowych pieniędzy od podopiecznych. Bardzo często kończy się to wieloma nieprzyjemnościami, a nawet w niektórych przypadkach więzieniem…

„Jest pani taka dobra. Proszę, to w ramach podziękowania.”

Opiekunki seniorów bardzo często słyszą takie słowa, po których zostają obdarowane drobiazgami, prezentami, a nawet dodatkowymi pieniędzmi. Mimo, że ich wynagrodzenie jest stałe i opisane w umowie podopieczni często czują się zobowiązani do wręczenia kolejnej nagrody. Należy jednak pamiętać, że takie sytuacje mogą być nie tylko niemoralne, ale również wywołać konflikt z prawem. Rodzina bądź agencja po odkryciu takiego zachowania może uznać zaistniałą sytuację jako przywłaszczenie cudzego mienia, czyli zwykłą kradzież.

Dlaczego nie należy przyjmować dodatkowych pieniędzy i prezentów?

Podopieczni to osoby starsze, często z zaburzeniami będącymi wynikiem demencji. Nie zawsze świadomie podejmują swoje decyzje, dlatego lada chwila może się okazać, że wcale nie chciały obdarować Cię żadnym drobiazgiem lub prezentem. Jeśli jednak otrzymałaś już prezent od seniora, a wiesz, że należy do osób konfliktowych – przyjmij go, a w dogodnym momencie odłóż bądź oddaj rodzinie. Ponadto, należy pamiętać i zastanowić się nad tym, co kieruje seniorem i wywołuje w nim takie zachowania. Nierzadko wiąże się to ze strachem. Senior obdarowuje opiekunkę prezentami tylko dlatego, że boi się, że jej opieka bez takiej „nagrody” będzie niewystarczająca. Ponadto, takie zachowanie może wynikać również z choroby. Osoby starsze, z zaawansowaną demencją nie odróżniają wartości konkretnych przedmiotów. Często nie pamiętają nawet o zaistniałej sytuacji. Dlatego też opiekunka, która jest profesjonalistką nigdy nie przyjmie prezentów bądź dodatkowych pieniędzy. Tym samym nie narazi się na dyskomfort moralny, wyrzuty sumienia, nieprzyjemną sytuację bądź konflikt z prawem.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ