Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJPraca opiekunki osoby starszej związana jest również z obowiązkami, które nie należą do najprzyjemniejszych. Codzienna toaleta seniora leżącego jest jednym z nich. Co będzie potrzebne do wykonania toalety ciała? Jak wykonać ją szybko i sprawnie? Dowiesz się, czytając nasz artykuł.
1.Musisz być przygotowana
Na początku przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne do wykonania tej toalety. Rozebrany senior nie będzie zadowolony, gdy nagle przypomnisz sobie, że nie masz czegoś, co właśnie jest Ci niezbędne do wykonania tych czynności… Do toalety ciała seniora przydadzą się: miska z ciepłą wodą, rękawiczki, gąbka, ręczniki (każdy do innej części ciała – twarz, ciało, okolice intymne), żel do mycia, szczoteczka i pasta do zębów, grzebień, czysta pielucha. Mycie seniora to również dobry czas na zmianę pościeli.
2.Informuj o czynnościach
Przed przystąpieniem do mycia informuj podopiecznego, co po kolei będziesz robić. Powinien być poinformowany o kolejnych czynnościach. Dzięki informowaniu seniora masz większe szanse na to, że łatwiej będzie z Tobą współpracował.
3.Zakładamy rękawiczki i zdejmujemy ubranie
Bardzo ważne jest, aby nie nadwyrężać chorego. Aby zdjąć ubranie należy zrolować koszulę na plecach i przeciągnąć ją przez głowę. Następnie wyciągamy ręce.
4.Myjemy twarz i osuszamy
5.Myjemy klatkę piersiową
Należy pamiętać, aby dobrze osuszyć u kobiet miejsca pod piersiami, a także u kobiet i mężczyzn fałdy brzuszne. Dzięki temu unikniemy odparzeń u seniora. Po umyciu narzucamy ręcznik – seniorowi może być zimno.
6.Myjemy nogi i stopy
7.Wymieniamy wodę i myjemy krocze
Tutaj ważne jest to, że jeśli senior jest w stanie sam umyć te okolice, to robi to sam. Jeśli nie, to wykonuje to opiekunka, pamiętając u kobiet o ruchach od łona do odbytu, aby nie przenosić bakterii.
8.Zakładamy pieluchę i ubranie
Opiekunka musi pamiętać, aby pielucha nie uciskała pachwin, ale też, aby nie była za luźno założona. Nie może się nigdzie zwijać i musi być porządnie zapięta. Ubranie zakładamy odwrotnie niż zdejmowaliśmy – najpierw głowa, później ręce. Spodnie zakładamy najpierw na jeden bok, później lekko odwracamy chorego i na drugi bok.