Chcę być opiekunką, ale nie mam doświadczenia. Gdzie je zdobyć?

Praca w opiece nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Kandydatki i kandydaci muszą spełniać określone wymagania. Nie jest to praca dla każdego. Co robić, gdy chcesz pracować, a nie masz doświadczenia?

Praca w opiece – czy będzie dobra też dla ciebie?

Obecnie pojawia się dużo ofert pracy jako opiekun/opiekunka osoby starszej. Zapotrzebowanie agencji jest bardzo duże, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że na tym stanowisku może pracować każdy. Praca w opiece jest bardzo wymagającym zadaniem. Aby wykonywać swoje obowiązki na najwyższym poziomie, trzeba spełniać szereg wymagań. Oczywiście, do wszystkiego można się przygotować – jeśli zainwestujesz czas i chęci w swój rozwój, to może być to również praca idealna dla ciebie. Przede wszystkim, odpowiedz sobie na pytanie – dlaczego chcesz pracować jako opiekun/opiekunka seniora? Jeśli ta praca nie jest dla ciebie powołaniem, to lepiej poważnie się zastanowić, czy warto wyjeżdżać. Z reguły taka opiekunka bardzo szybko męczy się, przerasta ją nadmiar obowiązków i nie radzi sobie z powierzonymi zadaniami.

Doświadczenie na wagę złota

Jeśli chcesz jechać do pracy jako opiekun bądź opiekunka seniora, to z pewnością agencja będzie pytała cię o doświadczenie. Wiedza, kursy i szkolenia, a także dobra znajomość niemieckiego nie jest wystarczająca. Dlaczego dobre agencje dbają o to, aby opiekunka miała doświadczenie? Przede wszystkim dlatego, że chcą, aby ich pracownicy byli najlepsi. Jeśli opiekunce zależy na pracy, to będzie starała się zdobyć doświadczenie – liczą się również praktyki, czy np. pomoc przy osobie chorej z rodziny lub bliskiego otoczenia. To bardzo ważne – gdyż właśnie poprzez pracę z chorym opiekunka uczy się tego, jak wykonywać zadania będąc już na zleceniu poza PL.

Gdzie możesz zdobyć doświadczenie?

Jeśli chcesz wyjechać i zależy ci, aby być dobrą opiekunką, to warto już w Polsce spróbować swoich sił. Mogą to być praktyki, np. w domach spokojnej starości. Dobrym rozwiązaniem są też ogłoszenia zamieszczane w gazetach o pracy z seniorem kilka godzin w ciągu dnia. Nie musi to być oferta z zamieszkaniem. Ponadto, warto podkreślić, że niejednokrotnie na pracę jako opiekunka osoby starszej decydują się osoby, które np. zajmowały się wcześniej chorymi rodzicami czy sąsiadką. O tym także powinna wiedzieć agencja – mimo że nie była to oficjalna oferta, to jednak dana osoba zyskała doświadczenie w opiece nad seniorem.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ