Ból brzucha u seniora – początek poważnych problemów?

Seniorzy bardzo często na co dzień mają do czynienia z wieloma bólami. Często pocieszają się mówiąc: „Jeśli boli, to znaczy, że jeszcze żyję.” Warto jednak podkreślić, że ból zawsze jest oznaką choroby. Ból, zwłaszcza gdy jest przewlekły może wskazywać na wiele chorób. Dotyczy to również bólu brzucha, który bardzo często bagatelizowany jest przez rodzinę, opiekunki, a także czasami samego seniora. Ból brzucha u seniora może być związany z wieloma chorobami.

Oto 4 najczęściej występujące przyczyny bólu brzucha u seniorów:

1. Choroba wrzodowa

rodzaj bólu: silny, trwa kilka godzin, ustępuje i nawraca, występuje wysoko – przy sercu lub w podżebrzu

Choroba wrzodowa może dotyczyć żołądka bądź dwunastnicy. W jednym i drugim przypadku to nadżerka w śluzówce odsłaniająca naczynie krwionośne, które w każdej chwili może pęknąć. Krwawienie wrzodowe objawia się smolistymi stolcami bądź w silniejszych krwawieniach – wymiotami. Choroba wrzodowa charakteryzuje się sezonowością – nasilenie objawów występuje wiosną i jesienią. Przy wrzodach żołądka ból może być powodowany spożyciem posiłków, zaś przy wrzodach dwunastnicy występują bóle głodowe, które spożywanie posiłków łagodzi.

2. Kolka nerkowa

rodzaj bólu: często odczuwana jako ból brzucha, promieniuje w dół do cewki moczowej

U osób starszych bardzo często mamy do czynienia z kamieniami. Atak bólu występuje wtedy, gdy złogi przesuwają się z nerki przez moczowód. Gdy kamień dostanie się do pęcherza zostaje wydalony wraz z moczem. W takich przypadkach często w moczu pojawia się krew.

3. Kolka żółciowa

rodzaj bólu: od prawego łuku żebrowego promieniuje do pleców aż do prawej łopatki

Ataki kolki najczęściej nasilają się po zjedzeniu tłustego i smażonego posiłku. Skurcz pęcherzyka żółciowego powoduje silny ból. Przy mocnych atakach bólom mogą towarzyszyć również wymioty. Nawracające bóle są wskazaniem do operacyjnego usunięcia pęcherzyka żółciowego.

4. Choroba trzustki

rodzaj bólu: silny, w nadbrzuszu i lewej połowie brzucha

Bóle wraz z wymiotami, gorączką i ogólnym złym samopoczuciem wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Bardzo często choroba trzustki zaczyna się od bólu brzucha po posiłkach, biegunek, i wzdęć. Zapalenie przewlekłe, może doprowadzić do zapalenia ostrego, a w ostateczności nawet do raka trzustki.

Bóle brzucha u osób starszych związane są ze spowolnieniem metabolizmu, jednak należy pamiętać, że każdy z nich może być przyczyny poważnej choroby. Gdy senior skarży się na takie bóle każdorazowo należy to sprawdzić.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ