Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]
CZYTAJ DALEJSeniorzy bardzo często na co dzień mają do czynienia z wieloma bólami. Często pocieszają się mówiąc: „Jeśli boli, to znaczy, że jeszcze żyję.” Warto jednak podkreślić, że ból zawsze jest oznaką choroby. Ból, zwłaszcza gdy jest przewlekły może wskazywać na wiele chorób. Dotyczy to również bólu brzucha, który bardzo często bagatelizowany jest przez rodzinę, opiekunki, a także czasami samego seniora. Ból brzucha u seniora może być związany z wieloma chorobami.
Oto 4 najczęściej występujące przyczyny bólu brzucha u seniorów:
1. Choroba wrzodowa
rodzaj bólu: silny, trwa kilka godzin, ustępuje i nawraca, występuje wysoko – przy sercu lub w podżebrzu
Choroba wrzodowa może dotyczyć żołądka bądź dwunastnicy. W jednym i drugim przypadku to nadżerka w śluzówce odsłaniająca naczynie krwionośne, które w każdej chwili może pęknąć. Krwawienie wrzodowe objawia się smolistymi stolcami bądź w silniejszych krwawieniach – wymiotami. Choroba wrzodowa charakteryzuje się sezonowością – nasilenie objawów występuje wiosną i jesienią. Przy wrzodach żołądka ból może być powodowany spożyciem posiłków, zaś przy wrzodach dwunastnicy występują bóle głodowe, które spożywanie posiłków łagodzi.
2. Kolka nerkowa
rodzaj bólu: często odczuwana jako ból brzucha, promieniuje w dół do cewki moczowej
U osób starszych bardzo często mamy do czynienia z kamieniami. Atak bólu występuje wtedy, gdy złogi przesuwają się z nerki przez moczowód. Gdy kamień dostanie się do pęcherza zostaje wydalony wraz z moczem. W takich przypadkach często w moczu pojawia się krew.
3. Kolka żółciowa
rodzaj bólu: od prawego łuku żebrowego promieniuje do pleców aż do prawej łopatki
Ataki kolki najczęściej nasilają się po zjedzeniu tłustego i smażonego posiłku. Skurcz pęcherzyka żółciowego powoduje silny ból. Przy mocnych atakach bólom mogą towarzyszyć również wymioty. Nawracające bóle są wskazaniem do operacyjnego usunięcia pęcherzyka żółciowego.
4. Choroba trzustki
rodzaj bólu: silny, w nadbrzuszu i lewej połowie brzucha
Bóle wraz z wymiotami, gorączką i ogólnym złym samopoczuciem wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Bardzo często choroba trzustki zaczyna się od bólu brzucha po posiłkach, biegunek, i wzdęć. Zapalenie przewlekłe, może doprowadzić do zapalenia ostrego, a w ostateczności nawet do raka trzustki.
Bóle brzucha u osób starszych związane są ze spowolnieniem metabolizmu, jednak należy pamiętać, że każdy z nich może być przyczyny poważnej choroby. Gdy senior skarży się na takie bóle każdorazowo należy to sprawdzić.