3 zdrowe nawyki na 2017 dla Ciebie i podopiecznej

Kolejny rok za nami. Opiekunki, które były w Polsce podczas przerwy świątecznej, wracają. Niektóre zmieniają miejsce pracy. Niezależnie od tego, warto wprowadzić w 2017 roku zdrowe nawyki. Zarówno ty, jak i podopieczny na pewno z tego skorzystacie. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić?

Zdrowe nawyki vs. rzeczywistość

Nowy rok to szansa na zmiany. Wiele osób robi listę postanowień noworocznych. Niektórzy bardziej skupiają się na realizacji marzeń, inni na poprawie jakości życia, a jeszcze inni na zmianie wyglądu zewnętrznego. W nowym roku mamy więcej zapału, czujemy, że nowe, które przyszło, umożliwi realizację postanowień. Tworząc taką listę warto jednak zastanowić się nad każdym wypisanym punktem i odpowiedzieć na pytania:

Dlaczego chce tego dokonać?
Czy osiągnięcie celu da mi satysfakcję?
Ile czasu potrzebuję, aby osiągnąć cel (miesiąc, pół roku, rok?)

Z realizacją postanowień noworocznych bywa różnie. Dotyczy to również tych postanowień wpływających na nasze zdrowie, urodę i kondycję. Nierzadko brakuje motywacji i lenistwo bierze górę. Dlatego też stawiając sobie konkretne cele, warto zachować zdrowy rozsądek.

Jakie nawyki pomogą tobie i podopiecznemu?

Aby 2017 rok był lepszy, zarówno dla ciebie, jak i podopiecznego warto zadbać o postanowienia noworoczne skupiające się na zdrowych nawykach. Niektóre są trudne tylko pozornie, a wraz z upływem dni będą stawać się wam coraz bliższe. Aż wreszcie pewnego dnia zastanowicie się, jak żyliście bez nich!
Poniżej 3 zdrowe nawyki, które warto wprowadzić w życie w 2017 roku:

1. Aktywność fizyczna minimum 3 razy w tygodniu
Badania dowodzą, że ćwiczenia fizyczne to nawyk, który dba nie tylko o zdrowie, ale również kondycję i samopoczucie. Warto wybrać aktywność odpowiednią do możliwości i predyspozycji: jazda na rowerze, marsz, nordic walking, spacery, pływanie, taniec, ćwiczenia fitness – pilates, na zdrowy kręgosłup itp.
2. Zdrowa dieta
Dieta obfitująca w wartościowe produkty z pewnością wspomoże twoje i podopiecznego zdrowie. Zadbaj, aby w 2017 roku posiłki były regularne, co 2-3 godziny. Dodatkowo, pamiętaj o nawadnianiu. Postaraj się również wyeliminować cukier ze swojej diety. Unikaj słodyczy, pij soki ale tylko te świeżo wyciskane, te w kartonach- nawet 100% zawierają cukier.
3. Wysypiaj się!
Podczas snu organizm dba o wyrównanie siły, odzyskanie harmonii i należyty wypoczynek. Dlatego zadbaj, aby spać min. 6-8 h, kłaść się spać o tych samych porach i nie ucinać sobie drzemek w ciągu dnia.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ